SAYI 66
“I-PLUG DRY ICE LOGGER“ KURUBUZ İLE SEVKİYATLARA UYGUN   

Switrace firmasının Avrupa menşeili I-PLUG dataloggerleri bir çok kullanım alanına hitap eden farklı çözümler sunuyor.  Örneğin kurubuz ile yapılan sevkiyatlar...

Biyolojik numuneler ve benzeri aşırı düşük sıcaklıklarda yapılan yüklemelerin  sıcaklık zaman takibinde kullanılabilecek I-Plug Dry Ice Logger -80°C’de çalışabiliyor. Tek kullanımlık, 30 gün kayıt süresi olan bu çözüm ufak boyutu sayesinde hassas ürünlerin yakınına yerleştiriliyor.  Otomatik pdf raporu üreten I-Plug’ın 4 ayrı uyarı LED’i de bulunmakta. Havayolu sevkiyatları ile de uyumlu olan I-Plug data loggerlar  IATA kurallarına göre 2017 tarihli 58. sayısında yer alan Lityum İyon/Metal Pil uygulamalarından muaf olup “non dangerous  goods” statüsündedir.

Kolay veri yönetimi – DATAFLOW

DATAFLOW veri tabanı, kullanıcı dostu alt yapısı ile firmalara kritik sıcaklık ve zaman bilgilerini yönetmelerini sağlayan yazılımdır. Kullanıcılar FDA21 uyumlu ortamda bilgileri kolayca paylaşabilir. Kullanıcılar ve aksiyonlar tamamen izlenebilir olup tüm bilgiler tam güvenlikli ortamda saklanmaktadır. I-Plug verilerinin yönetildiği DATAFLOW yazılımı, sıcakılık ve zamana ilişkin değerli lojistik verilerin, soğuk zincir ile alakalı analitik raporlamaların gerçekleştirilebileceği bir veri tabanı hizmeti sunar.
SEBZE, MEYVE VE ÇİÇEK LOJİSTİK OPERASYONLARINDA BAŞARIYI ARTTIRAN   
UYGULAMALAR REHBERİ YAYINLANDI!  


Sedef Yeni Nesil Endüstriyel Çözümler A.Ş’nin bütüncül yönetimi ilke edinen bakış açısının bir çıktısı olan, taze sebze meyve ve kesme çiçekte iyi uygulamalar rehberi yayınlandı. Taze gıdalar, tarladan ambalaj teknolojilerine ve beyaz eşyadan lojistik çözüm arayışlarına kadar bir çok başlık altında sürekli gelişim gösteren bir ürün grubu. Tüketicilerin doğal arayışlarının giderek arttığı günümüzde ise doğal yöntemlerle tarım, işleme, paketleme ve koruma konularında da hergün yeni çözümlerin çıktığı bir alan olarak ilerliyor. Sedef ekibi hem ekolojik duyarlılığı ön planda olduğundan hem de sektördeki ilerlemeyi yakından takip ettiği ve yenilikleri sizlerle daha hızlı paylaşmak, gerektikçe  güncelleyebilmek için bu yayını dijital ortamda paylaşma kararı aldı. Rehbere, http://www.sedef.com/rehber1.php adresinden ulaşabilirsiniz.

ULO DEPOLAMA KOŞULLARINDA ELMA KALİTESİ VE ETİLEN EMİLİMİ

Son zamanlarda gerçekleştirilen bilimsel bir çalışma ile Bion markalı Etilen Emicilerin ULO depolama şartlarında elma kalitesini korumak için etkili bir yöntem olduğu tespit edildi.

La Morinière Experimental Station’da (Saint Espain, Fransa) gerçekleştirilen çalışmada, Golden Delicious cinsi elmaların ULO (0,5°C, %1,5 O2, %1 CO2, %85-90 HR) depolama şartlarında 6 ay süre ile Bion Etilen Emicilerin koruması altında ortaya çıkan sonuçlar, “Hasat sonrası ve Olgunlaştırma” konulu IX Iberian Sempozyumununda (Lizbon,Kasım 2016) sunuldu. Actas Portuguesas de Horticultura no28, sayfa 120-125’te yayınlanan çalışmanın altı çizilebilecek sonucu; Bion markalı çözümlerin etilen üretimini ciddi miktarda azalttığı, bununla birlikte senesensin yavaşladığı ve şeker miktarı ve diriliğin ciddi ölçüde korunduğu üzerine.
 
Aşağıdaki linkten makalenin İngilizcesine ulaşabilirsiniz.  

http://www.bioconservacion.com/sites/default/files/art_apple_lisboa_congres_0217.pdf

GÜZEL BİR PORTAKAL RENGİ VE CANLI GÖK MAVİSİ RENKLERİ İLE  
CASABLANCA SERİSİ YENİLENDİ  

İlham veren birşeyler ikram etmek isterseniz turuncu ve mavi renkleri ile Casablanca Masa Üstü Serisini öneririz. Popüler Casablanca Yeşil Kolleksiyonu ile uyumlu tasarlanmış olan yeni renkler Marakeş kültürü ve yemeklerini akla getiriyor, değil mi?  Yaz aylarının ruhuna uygun Casablanca eşsiz stili ile ister yemek, ister farklı catering organizasyonları olsun göz alıcı renkleri ile bakışları üzerinde toplayacağı kesin.

Yüzeydeki doğal çatlak tekstürü; yeşil, mavi, ve portakal rengi seçenekler, çapak atma ve kırılmaya dirençli yapısı ile  dayanıklılık vaat eden maliyet etkin  bir masaüstü sunum imkanı sağlamakta.

 

SEDEF BLOG’TAN SEÇMELER    

GÜLERKEN AĞLAMAYIN, RİSKLERİNİZİ DEĞERLENDİRİP ÖNLEMİNİZİ ALIN !!!

Güzel gelişmeler oluyor taze sebze meyve sektöründe , “İhracatımız için iyi bir sıçrama olacak” yüz güldürecek cinsten bir haber. O kadar güzel ki çiftçinin, köylünün binbir emekle ürettiği, ziraat mühendislerinden tutun paketlemesine kadar her aşamasında birebir yurdun insanının emeği olan, toprağın bereketini barındıran taze sebze ve meyveler, tüketicileri ile buluşabiliyor, çok, çok uzak diyarlarda. Dünyanın prestij sahibi havayolllarından biri de üreticiye ve ihracatçıya kol kanat germiş, bundan sonrası, üreticilerimiz için yeni coğrafyalara açılmak için çok müsait. Bu anlamlı bir ekonomik büyüme modeli olduğu kadar güzel de dayanışma örneği tabi ki.

Devamı için >>>  http://sedef.com/blog/gulerken-aglamayin-risklerinizi-degerlendirip-onleminizi-alin/

MARKET ZİNCİRLERİ DİKKAT! TAZE SEBZE MEYVEDE %10-30 KAYBINIZ VAR.

Avustralya’da, hasat sonrası uygulamaları duayenlerinden Dr. R.B.H. Wills tarafından gerçekleştirilen bilimsel bir çalışmada, dağıtım ağında etilen kontrolü yapılmayan, etilen seviyesinin yüksek olduğu ortamlarda sevk edilerek depolanan klimaterik olmayan taze gıdanın %10 ila %30 arasında ciddi kayıplara uğradığı saptanmış.

Devamı için >>> http://sedef.com/blog/market-zincirleri-dikkat-taze-sebze-meyvede/

GÖKYÜZÜNDEKİ ÇÖPLER

Karasal kirlilik her gün şahit olduğumuz üzücü bir gerçek, deniz ve okyanuslarımızdaki kirliliğe bazen tanık oluyor bazen okuyoruz. Peki havada, gökyüzünde kirlilik, atık, çöp sorunu olabileceği hiç aklınıza gelir miydi?

Devamı için >>> http://sedef.com/blog/gokyuzundeki-copler/